V07P460PL1T5
Littelfuse Inc.
Product No:
V07P460PL1T5
Description:
VARISTOR 750V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 48J
Series UltraMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 615 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 825 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Capacitance @ Frequency 45 pF @ 1 MHz