V07P510P
Littelfuse Inc.
Product No:
V07P510P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RADIAL VARISTOR 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 52J
Series UltraMOV™
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 510 V
Maximum DC Volts 670 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 902 V
Varistor Voltage (Min) 738 V
Varistor Voltage (Typ) 820 V
Capacitance @ Frequency 40 pF @ 1 MHz