V07P75PX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V07P75PX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RADIAL VARISTOR 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 14J
Series LV UltraMOV®
Package Box
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.75 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 600 pF @ 1 MHz