V07X420E
Littelfuse Inc.
Product No:
V07X420E
Description:
VARISTOR 680V 2.5KA DISC 9MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 65J
Series Xtreme Varistor
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 748 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Capacitance @ Frequency 110 pF @ 1 kHz