
Littelfuse Inc.
Product No:
V1000LA160BPX10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 1.5125KV 6.5KA DISC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.926
2.926
10
2.6277
26.277
25
2.48368
62.092
100
2.152605
215.2605
250
2.042234
510.5585
500
1.832474
916.237
1000
1.54547
1545.47
2500
1.468196
3670.49
5000
1.413002
7065.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 360J |
| Series | LA |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 6.5 kA |
| Maximum AC Volts | 1 kV |
| Maximum DC Volts | 1.2 kV |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | V1000 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.6 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 1.425 kV |
| Varistor Voltage (Typ) | 1.5125 kV |
| Capacitance @ Frequency | 250 pF @ 1 MHz |