V100ZT3PX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V100ZT3PX2855
Description:
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 5J
Series ZT
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 81 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 110 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Capacitance @ Frequency 600 pF @ 1 MHz