
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V10150S-E3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.9443
9.443
100
0.735965
73.5965
500
0.607981
303.9905
1000
0.479988
479.988
2000
0.447992
895.984
5000
0.42559
2127.95
10000
0.409592
4095.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V10150 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150 µA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 10 A |