
Littelfuse Inc.
Product No:
V10E140P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.4104
4.104
25
0.38304
9.576
100
0.306565
30.6565
250
0.284658
71.1645
500
0.240863
120.4315
1000
0.186114
186.114
2500
0.169689
424.2225
5000
0.158745
793.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 27.5J |
| Series | UltraMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 10mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 3.5 kA |
| Maximum AC Volts | 140 V |
| Maximum DC Volts | 180 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 242 V |
| Varistor Voltage (Min) | 198 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 220 V |
| Capacitance @ Frequency | 1750 pF @ 1 MHz |