V10E300PL1A5
Littelfuse Inc.
Product No:
V10E300PL1A5
Description:
RAD VARISTOR 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 60J
Series UltraMOV™
Package Tape & Box (TB)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts 385 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 517 V
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Capacitance @ Frequency 180 pF @ 1 MHz