V10E420PL3B
Littelfuse Inc.
Product No:
V10E420PL3B
Description:
VARISTOR 680V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 80J
Series UltraMOV™
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 748 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Capacitance @ Frequency 140 pF @ 1 MHz