V10E460P
Littelfuse Inc.
Product No:
V10E460P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 750V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 90J
Series UltraMOV™
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 615 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 825 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 MHz