V10E460PL2B7
Littelfuse Inc.
Product No:
V10E460PL2B7
Description:
RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD F
Energy 90J
Series UltraMOV®
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 615 V
Number of Circuits 1
Base Product Number V10E460
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 825 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 MHz