V10H140PL1T
Littelfuse Inc.
Product No:
V10H140PL1T
Description:
VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 45J
Series HMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz