V10H23PL1A
Littelfuse Inc.
Product No:
V10H23PL1A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 36V 1.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 12J
Series HMOV™
Package Tape & Box (TB)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 1.5 kA
Maximum AC Volts 23 V
Maximum DC Volts 28 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 39.6 V
Varistor Voltage (Min) 32.4 V
Varistor Voltage (Typ) 36 V
Capacitance @ Frequency 3200 pF @ 1 MHz