V10H250PL2T
Littelfuse Inc.
Product No:
V10H250PL2T
Description:
VARISTOR 390V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 65J
Series HMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 250 V
Maximum DC Volts 320 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 429 V
Varistor Voltage (Min) 351 V
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 MHz