V10H60AUTO
Littelfuse Inc.
Product No:
V10H60AUTO
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD F
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy -
Series Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 85 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 110 V
Varistor Voltage (Min) 90 V
Varistor Voltage (Typ) 100 V
Capacitance @ Frequency 1200 pF @ 1 MHz