V10H95PL1A
Littelfuse Inc.
Product No:
V10H95PL1A
Description:
VARISTOR 150V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 36J
Series HMOV™
Package Tape & Box (TB)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 125 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 MHz