V10P150AUTO2T
Littelfuse Inc.
Product No:
V10P150AUTO2T
Description:
VARISTOR 240V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 50J
Series Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 360 pF @ 1 MHz