V10P625AUTO
Littelfuse Inc.
Product No:
V10P625AUTO
Description:
VARISTOR 1KV 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 110J
Series Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 625 V
Maximum DC Volts 825 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Varistor Voltage (Min) 900 V
Varistor Voltage (Typ) 1 kV
Capacitance @ Frequency 90 pF @ 1 MHz