
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V10PM153-M3/H
Manufacturer:
Package:
TO-277A (SMPC)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 3.6A TO277A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1500
0.23028
345.42
3000
0.205096
615.288
7500
0.194304
1457.28
10500
0.179911
1889.0655
37500
0.178125
6679.6875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Product Status | Active |
| Capacitance @ Vr, F | 650pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.6A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 10 A |