V10X130E
Littelfuse Inc.
Product No:
V10X130E
Description:
VARISTOR 205V 4.5KA DISC 12.5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 34J
Series Xtreme Varistor
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 580 pF @ 1 kHz