V10X195E
Littelfuse Inc.
Product No:
V10X195E
Description:
VARISTOR 300V 4.5KA DISC 12.5MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 49J
Series Xtreme Varistor
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 195 V
Maximum DC Volts 250 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 330 V
Varistor Voltage (Min) 270 V
Varistor Voltage (Typ) 300 V
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 kHz