
Littelfuse Inc.
Product No:
V11X150E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 240V 6.0KA DISC 14MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.475
0.475
10
0.4066
4.066
25
0.38
9.5
100
0.30381
30.381
250
0.28215
70.5375
500
0.238735
119.3675
1000
0.18448
184.48
2500
0.168207
420.5175
5000
0.157348
786.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 60J |
| Series | Xtreme Varistor |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 11mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 6 kA |
| Maximum AC Volts | 150 V |
| Maximum DC Volts | 200 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 264 V |
| Varistor Voltage (Min) | 216 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 240 V |
| Capacitance @ Frequency | 620 pF @ 1 kHz |