V11X210E
Littelfuse Inc.
Product No:
V11X210E
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 330V 6.0KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 80J
Series Xtreme Varistor
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 11mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 210 V
Maximum DC Volts 270 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 363 V
Varistor Voltage (Min) 297 V
Varistor Voltage (Typ) 330 V
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 kHz