
Littelfuse Inc.
Product No:
V11X510E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 820V 6.0KA DISC 14MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.5206
5.206
25
0.48602
12.1505
100
0.38874
38.874
250
0.361
90.25
500
0.305444
152.722
1000
0.236028
236.028
2500
0.215204
538.01
5000
0.201314
1006.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 165J |
| Series | Xtreme Varistor |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 11mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 6 kA |
| Maximum AC Volts | 510 V |
| Maximum DC Volts | 670 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 902 V |
| Varistor Voltage (Min) | 738 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 820 V |
| Capacitance @ Frequency | 200 pF @ 1 kHz |