
Littelfuse Inc.
Product No:
V120RA8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 120V 1.2KA RADIAL BOX
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.921
4.921
10
4.4213
44.213
25
4.17962
104.4905
100
3.62235
362.235
250
3.43653
859.1325
500
3.083605
1541.8025
1000
2.600625
2600.625
2500
2.470598
6176.495
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 6J |
| Series | RA |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Box |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 75 V |
| Maximum DC Volts | 102 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 132 V |
| Varistor Voltage (Min) | 108 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 120 V |
| Capacitance @ Frequency | 300 pF @ 1 MHz |