V120ZS6PX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V120ZS6PX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 120V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 22J
Series ZS
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 102 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 2450 pF @ 1 MHz