V120ZT20PX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V120ZT20PX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 33J
Series ZT
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 102 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Capacitance @ Frequency 5000 pF @ 1 MHz