V12MLA0805LH
Littelfuse Inc.
Product No:
V12MLA0805LH
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 16.25V 40A 0805
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 0.1J
Series MLA
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Obsolete
Current - Surge 40 A
Maximum AC Volts 9 V
Maximum DC Volts 12 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 18.5 V
Varistor Voltage (Min) 14 V
Varistor Voltage (Typ) 16.25 V
Capacitance @ Frequency 410 pF @ 1 MHz