
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V12PM63-M3/H
Manufacturer:
Package:
TO-277A (SMPC)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 4.6A TO277A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1500
0.29983
449.745
3000
0.267036
801.108
7500
0.252976
1897.32
10500
0.234242
2459.541
37500
0.231924
8697.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Product Status | Active |
| Capacitance @ Vr, F | 2400pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4.6A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650 mV @ 12 A |