V130LS5CPX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V130LS5CPX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 40J
Series C-III
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 130 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 MHz