Home / Varistors, MOVs / V130LT10APX2855
V130LT10APX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V130LT10APX2855
Description:
VARISTOR 205V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 38J
Series LT
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 175 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 MHz