V140LC20CPX10
Littelfuse Inc.
Product No:
V140LC20CPX10
Description:
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 210J
Series C-III
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 140 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 242 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 MHz