V14E130AUTO2T
Littelfuse Inc.
Product No:
V14E130AUTO2T
Description:
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 60J
Series Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 MHz