V14X230E
Littelfuse Inc.
Product No:
V14X230E
Description:
VARISTOR 360V 10KA DISC 17MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 180J
Series Xtreme Varistor
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 700 pF @ 1 kHz