
Littelfuse Inc.
Product No:
V14X550E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 910V 10KA DISC 17MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.7657
7.657
25
0.71934
17.9835
100
0.587195
58.7195
250
0.545452
136.363
500
0.464208
232.104
1000
0.371364
371.364
2500
0.336547
841.3675
5000
0.313338
1566.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 360J |
| Series | Xtreme Varistor |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 10 kA |
| Maximum AC Volts | 550 V |
| Maximum DC Volts | 745 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.001 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 819 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 910 V |
| Capacitance @ Frequency | 300 pF @ 1 kHz |