V150C24H150BN2
Vicor Corporation
Product No:
V150C24H150BN2
Description:
DC DC CONVERTER 24V 150W
Type Isolated Module
Series MICRO (150W)
Package Bulk
Features OVP, UVLO
Efficiency 87.7%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 150 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number V150C24H150
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Input (Min) 100V
Current - Output (Max) 6.25A