V150LS20BP
Littelfuse Inc.
Product No:
V150LS20BP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 229.5V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 80J
Series LS
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 150 V
Maximum DC Volts 200 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 243 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 229.5 V
Capacitance @ Frequency 1600 pF @ 1 MHz