V150LS20C
Littelfuse Inc.
Product No:
V150LS20C
Description:
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 215J
Series C-III
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 10 kA
Maximum AC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 1600 pF @ 1 MHz