V150LS5CP
Littelfuse Inc.
Product No:
V150LS5CP
Description:
VARISTOR 240V 3.5KA DISC 10MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 50J
Series C-III
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 3.5 kA
Maximum AC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 264 V
Varistor Voltage (Min) 216 V
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Capacitance @ Frequency 360 pF @ 1 MHz