V150ZA20PX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V150ZA20PX2855
Description:
VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 45J
Series ZA
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 127 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 3500 pF @ 1 MHz