V150ZC8PX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V150ZC8PX2855
Description:
VARISTOR 150V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 20J
Series ZC
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 4.5 kA
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 127 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 1910 pF @ 1 MHz