V150ZS1P
Littelfuse Inc.
Product No:
V150ZS1P
Description:
VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Energy 8J
Series ZS
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Product Status Active
Current - Surge 1.2 kA
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 127 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 460 pF @ 1 MHz