
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V15S05-EZ025
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
BASIC SWITCH V BASICS V15
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.681
5.681
10
4.54765
45.4765
25
4.3206
108.015
50
4.20698
210.349
100
3.638405
363.8405
250
3.411032
852.758
500
3.240469
1620.2345
1000
3.126773
3126.773
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V15 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | - |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | - |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Operating Force | 25gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | - |
| Base Product Number | V15S05 |
| Differential Travel | - |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 48 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC), 100mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |