
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V15T16-CC200
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.693
4.693
10
4.14485
41.4485
25
3.86878
96.7195
40
3.684575
147.383
80
3.131798
250.54384
230
2.855453
656.75419
440
2.671248
1175.34912
1200
2.579136
3094.9632
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V15 |
| Circuit | SPST-NC |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 50gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 200gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V15T16 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |