
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V15T16-CZ300A02
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.016
5.016
10
4.0109
40.109
25
3.81026
95.2565
50
3.70994
185.497
100
3.20853
320.853
250
3.008042
752.0105
500
2.857638
1428.819
1000
2.757366
2757.366
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V15 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.125" (3.2mm) |
| Overtravel | 0.051" (1.3mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 30gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 180gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.602" (15.3mm) |
| Base Product Number | V15T16 |
| Differential Travel | 0.047" (1.2mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |