
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V15T16-EZ100A03
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.035
5.035
10
4.0299
40.299
25
3.8285
95.7125
50
3.72761
186.3805
100
3.22392
322.392
250
3.022444
755.611
500
2.871299
1435.6495
1000
2.770561
2770.561
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V15 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.252" (6.4mm) |
| Overtravel | 0.102" (2.6mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 5.000gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Operating Force | 30gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.602" (15.3mm) |
| Base Product Number | V15T16 |
| Differential Travel | 0.094" (2.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |