
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V15T26-CZ300-K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 26A 250V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3555
6.3555
10
5.08535
50.8535
25
4.83094
120.7735
40
4.703925
188.157
80
4.068261
325.46088
230
3.814003
877.22069
440
3.623319
1594.26036
1200
3.496171
4195.4052
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | V15 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 75gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 25,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Operating Force | 300gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | V15T26 |
| Differential Travel | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 26A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |