
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
V20100C-E3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.30245
13.0245
100
1.01517
101.517
500
0.838603
419.3015
1000
0.662055
662.055
2000
0.617918
1235.836
5000
0.587024
2935.12
10000
0.564956
5649.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | V20100 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 790 mV @ 10 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |