
Littelfuse Inc.
Product No:
V20E550P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2635
1.2635
10
1.12955
11.2955
25
1.0716
26.79
100
0.88027
88.027
250
0.82289
205.7225
500
0.727206
363.603
1000
0.574114
574.114
2500
0.535838
1339.595
5000
0.509048
2545.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Energy | 370J |
| Series | UltraMOV™ |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 10 kA |
| Maximum AC Volts | 550 V |
| Maximum DC Volts | 745 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.001 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 819 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 910 V |
| Capacitance @ Frequency | 300 pF @ 1 MHz |